Pelíšky (24 let spátky)

Česko v 60. letech očima lásky a změn

Víš, který film ti umožní cestovat zpět v čase, a to nejen časově, ale i emocionálně? Pokud jsi ještě neslyšel o českém filmu „Pelíšky“, teď je ta pravá chvíle se do něj pustit. Nejde jen o film, jde o okno do Česka v 60. letech, kdy se nejen politická scéna měnila, ale měnily se i lásky, touhy a vztahy.

Retro společnost

Naše cesta začíná ve vřavě 60. let minulého století. Tato doba byla plná změn a nových perspektiv, co si dlouho odvíjený rok 2023 možná těžko představuje. „Pelíšky“ nám vyprávějí příběh lidí, kteří žili v jedné bytovce a společně čelili nejen rodinným rozepřím, ale i turbulencím na politické scéně.

O čem to je?

V jádru tohoto příběhu je Milen, chlapec ve dvaceti letech, který zjistí, že získat srdce krásné dívky z vedlejšího bytu je těžší, než zvládnout matematický úkol. Jeho snažení a touha získat pozornost té pravé nás zároveň vtáhne do spleti vztahů v době, kdy se nejen lásky, ale i společnost měnily rychleji, než filmová střihačka.

Mix lásky a politiky

Ale nejde jen o „hejbój“ příběh o lásce. Politika se nepřestala hrát do tohoto celku svoji kartu. Film se odehrává v období Pražského jara, kdy Československo ochutnalo chvíle změny a svobody, ale zároveň i hrozbu vojenského zásahu. Tento ozvěna v pozadí dodává filmu hlubší význam a připomíná, že nejen srdce lidí, ale i osudy země se tu točí na kruhovém objezdu.

Emoce na plátně

Co by to byl za film, kdyby nás nenutil na emoce? „Pelíšky“ mají univerzální jazyk. Postavy, jejich radosti a bolesti, nejistoty a smutek – všechno to se prolíná na plátně tak reálně, až máme pocit, že se na chvíli stáváme jejich součástí. Jsme s nimi v každé výši i pádu.

„Pelíšky“ nejsou jen filmem, jsou cestou zpět v čase, do doby, kdy se měnila země i lidé. Jsou to víc než jen pelíšky na gauči – jsou to pelíšky v duších postav, plné snů, touh a nevyslovených slov. Dej šanci tomuto kultovnímu filmu, který nám dává náhled do minulosti a zároveň nám připomíná, že některé věci, jako emoce a změny, jsou vlastní lidem vždycky, ať se děje cokoli.

10 důvodů výjimečnosti tohoto filmu

  1. Autenticita a dobová věrnost: Režisér Jan Hřebejk a jeho tým se velmi snažili zachovat autentičnost doby, ve které se film odehrává. Kostýmy, kulisy a detaily interiérů byly pečlivě navrženy tak, aby co nejpřesněji odrážely atmosféru 60. let.
  2. Kulisy na letišti: Natáčení filmu zahrnovalo i několik scén na letišti. Pro tyto scény byly postaveny dobové letištní kulisy, a to včetně letadla. Tím byla vytvořena realistická atmosféra a dobový pocit.
  3. Vztahy mezi herci: Během natáčení se mezi herci vyvinula silná kamarádská atmosféra. Někteří herci, jako například Anna Šišková a Michael Beran, měli během natáčení pouze pár společných dní, což jim umožnilo rychle navázat přirozený vztah potřebný pro jejich roli.
  4. Kariéra Michaela Berana: Michael Beran, který ve filmu hrál hlavního hrdinu Milena, se díky svému výkonu v „Pelíškách“ stal velmi populárním a oblíbeným mladým hercem. Jeho herecká kariéra byla od té doby úspěšná.
  5. Zpěvácký debut: Vzpomínáte na scénu, kdy Milen zpívá „Krasné je žít“? Zpěv v této scéně byl namluvený samotným hercem Michaelem Beranem. Tato scéna se stala ikonickou a píseň se stala jedním z hitů filmu.
  6. Hudební doprovod: Film „Pelíšky“ byl obohacen o vynikající hudební doprovod, který zahrnoval dobové hity a písně, které dodaly filmu další vrstvu autenticity a emocí.
  7. Ocenění a úspěch: Film „Pelíšky“ získal několik ocenění a stál se kultovním v české kinematografii. Získal mnoho pozitivních recenzí od kritiků i diváků a stal se jedním z nejúspěšnějších českých filmů.
  8. Zobrazení Pražského jara: Film dokázal zaujmout pohledem na období Pražského jara z pohledu běžných lidí. Nejde jen o politické aspekty, ale i o to, jak se tyto události promítly do životů postav.
  9. Aktuálnost témat: Přestože se film odehrává v minulosti, témata jako láska, rodinné vztahy a změny ve společnosti jsou stále aktuální a snadno se do filmu promítají i pro dnešní diváky.
  10. Celospolečenský význam: Film „Pelíšky“ přinesl do české kinematografie svěží pohled na minulost, a to nejen z politického hlediska. Stal se zrcadlem doby a současně univerzálním příběhem, který oslovil diváky různých generací.

Kde Pelíšky sledovat?