V síti (2020) – Dokument, který otevřel oči mnoha lidem

Kdo by si pomyslel, že temná stránka internetu je tak blízko? Český dokument „V síti“ (2020) nám přináší záblesky této temnoty přímo do našich obývácí a mysli. Pod temným oblakem online světa se skrývají muži, kteří těžko pochopitelně riskují vše kvůli okamžiku online „zábavy“ s mladými dívkami. Jsou to však skutečně dívky, s nimiž komunikují?

Režisér Vít Klusák spolu s producentkou Barborou Chalupovou nás vezmou za ruku a zavedou do tohoto internetového podsvětí, kde není nic takového, jak se na první pohled zdá. Tři odvážné ženy v roli dvanáctiletých dívek nám ukazují, co se může skrývat na druhé straně obrazovky. Co vlastně znamená být dvanáctiletým v digitální době? Jak může toto ovlivnit formování identity a vnímání světa? Tento dokument nás nutí zamýšlet se nad otázkami, které si běžně nepoložíme. Jak chránit naše děti před těmito nebezpečenstvími?

Co když online a offline světy nejsou tak odlišné, jak jsme si mysleli? Jak rozpoznat realitu od fikce v době digitálních dezinformací? Filmové zpracování je silné, autentické a bez kompromisů. Zde nejsou jen svědectví „dívek“; jsou zde také reálné reakce mužů, kteří s nimi komunikovali. A zde se rodí další otázky: Kolik z nás by mohlo upadnout do této sítě? Co hledají tyto duše v hlubinách virtuálního prostoru? A co hledáme my, když sledujeme takovýto film? „V síti“ není jen poutavým dokumentem o rizicích online světa, ale také zrcadlem naší společnosti a našeho vnímání reality v digitální době.

Představuje výzvu k přehodnocení našeho přístupu k technologii a způsobu, jakým ji využíváme. V síti neexistuje jen černobíle. Jsou zde odstíny šedé, které jsou stejně nebezpečné a nejasné. A co když se v té síti nacházíme i my sami?

Krajina: Česko, 2020, 100 minut Režie: Barbora Chalupová, Vít Klusák Scénář: Barbora Chalupová, Vít Klusák Kamera: Adam Kruliš Hudba: Pjoni Herci: Sabina Dlouhá, Anežka Pithartová, Tereza Těžká, Vít Klusák, Barbora Chalupová, Jan Vlček, Barbora Potužníková, Michaela Petriláková